AYETEL KÜRSİNİN ANLAMI FAZİLETİ ÖNEMİ


DUALARIN PİRİ – AYETEL KÜRSİ DUASI SURESİNİN FAZİLETİ

MANASI: Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur. O daima diridir (hayydır), bütün varlığın idaresini yürüten (kayyum)dir. O’nu ne gaflet basar, ne de uyku. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur. İzni olmadan huzurunda şefaat edecek olan kimdir? O, kullarının önlerinde ve arkalarında ne varsa hepsini bilir. Onlar ise, O’nun dilediği kadarından başka ilminden hiç bir şey kavrayamazlar. O’nun kürsisi, bütün gökleri ve yeri kucaklamıştır. Onların her ikisini de görüp gözetmek O’na bir ağırlık vermez. O çok yücedir, çok büyüktür. (bakara suresi 255.ayet Elmalılı hamdi yazır meali)

ayetel-kursi (12)

(Kur’ân-ı Kerim’in Seyyidi ve en büyüğüdür.)

Tevhid ilmiyle alakalı en büyük Ayet-i Kerimedir.

Geceleyin inmiş olan bu Ayet-i Kerimeyi, Efendimiz (SAV), Zeyd’i (RA) çağırarak yazdırmıştır.

Ayet-el Kû»rsi indiğinde, dünyadaki bütün putlar ve krallar yere düşmüş ve başlarındaki taçları yuvarlanmıştır.

Şeytanlar birbirleriyle çarpışarak kaçıp, iblis’in yanına toplanmışlar ve ona bu karışıklığı haber vermişlerdir.

Peygamber Efendimiz’in(SAV) Ayet-el Kû»rsi’de bulunan “Yâ Hayyu – Yâ Kayyumu”, “Hayy ve Kayyum olan Allah’ım Senin Rahmetinle yardım istiyorum” buyurarak (üzüntü ve keder anında) ettiği duadır. İsm-i Azâm olduğu da rivayet edilmekle beraber, Ariflerin Sultanı Beyazıd-ı Bistami (RA) “Bu ismin belli bir tarifi yoktur, lâkin sen kalbini herşeyden boşaltıp, onu Allah’ın C.C. Vahdaniyyetine teslim ederek istediğin İsimle zikret” buyurmaktadır.

Ayet-el Kû»rsi’de bulunan Esma-i İlahiye hiçbir Ayet-i Kerimede yoktur. Çünkü bu Ayet-i Kerime’de, bazısı açık, bazısı gizli olmak üzere onyedi yerde Allah’u Teâlâ’nın İsmi geçmektedir.

Yatmadan okuyana Allah’u Teâlâ tarafından bir koruma verilir, sabaha kadar hiçbir şeytan yaklaşamaz.

Yâ RasulULLAH (SAV) Kur’ân-ı Kerimin hangi Sû»resi(derece bakımından) daha büyüktür? Diye soran Sahabe’ye(RA), “İhlâs Sû»resi” buyurdu. O Sahabe(RA) “Kur’ân-ı Kerimde hangi Ayet(Fazilet bakımından) daha üstündür.” diye sorunca, Peygamber Efendimiz(SAV) “Ayet-el Kû»rsi’dir” buyurdu. (Darimi)

Ayet-el Kû»rsi’yi okuyan kimse yedi kalenin içine girmiş gibi muhafaza edilir. Ayet-el Kû»rsi, Kur’ân-ı Kerimin dörtte biridir.

Efendimiz(SAV) buyurdu ki; “İlim sana olsun ey Eba Münzir, Canım Kabza-i Kudretinde olan Allah’a C.C. yemin ederim ki, muhakkak Ayet-el Kû»rsi’nin bir dili ve ikide dudağı vardır ki, Arş’ın direğinin yanında Melik-i (Müteâl olan Allah’u Teâlâ Hazretlerini) takdis eder(O’na Tazimde bulunur.)” (Ebû» Dâvud, Ahmed İbni Hambel)

Efendimiz(SAV) buyurdu ki; “Her kim, her farz namazın arkasından Ayet-el Kûrsi’yi okursa, Cennete girmekten onu ancak ölüm men eder.Her kim onu yatacağı zaman okursa, Allah’u Teâlâ ona kendi evi, komşusunun evi ve etraftaki evler hakkında güvence verir.” (Beyhâki)

Efendimiz(SAV) buyurdu ki; “Bakara Sû»resinde bir Ayet vardır ki Kur’ân Ayetlerinin Efendisidir. Şeytan olan herhangi bir evde okunursa (şeytan) o evden çıkar. (O Ayet) Ayet-el Kû»rsi’dir.” (Beyhâki)

Efendimiz(SAV) buyurdu ki; “Her kim farz namazın arkasında Ayet-el Kûrsi’yi okursa, diğer namaza kadar Allah’ın C.C. zimmetinde olur.” (Heysemi)

Efendimiz(SAV) buyurdu ki; “Her kim Ayet-el Kûrsi’yi ve Bakara Sûresinin sonunu sıkıntılı(kederli) anında okursa Allah C.C. ona yardım eder” (Suyuti, Dürrül Mensûr)

(Şeytan, cinler v.s. şerli yaratıkların şerrinden ve anne yada çocuğuna zarar vermelerinden yada öldürmelerinden korunmaları için) Doğum yapacak kadının, Ayet-el Kûrsi, A’raf 54. Ayeti sonuna kadar, Felâk ve Nâs Sûrelerini okuyarak Allah’u Teâlâ’ya sığındırılması gerekir(Hadis-i Şerifle bildirilmiştir).

Efendimiz(SAV) buyurdu ki; “Sen Ayet-el Kûrsi’den neredesin? O herhangi bir yemek veya katık üzerine okunursa mutlaka Allah C.C. o yemek ve katığın bereketini çoğaltır.” (Suyuti)

Efendimiz(SAV) Sûre-i Bakaranın sonunu(Amener Rasû»lü) ve Ayet-el Kûrsi’yi okuduğu zaman gülerdi ve “Onlar Arş’ın altındaki, Rahman’ın (Teâlâ) hazinesindendir.” buyururdu. (Suyuti)

Seleme İbni Kays(RA) “Allah’u Teâlâ, ne Tevratta, ne İncil’de, nede Zebur’da Ayet’el Kûrsi’den daha büyük bir Ayet indirmedi.” (Suyuti)

Ayet-el Kûrsi, cinlere karşı kendisinden yardım alınacak duaların en büyüğüdür. Ayet-el Kûrsi’nin insandan şeytanları kovmakta çok tesirli olduğunu söylemişler, ayrıca saralı kişiye, şeytanın kendisine yardım ettiği sahir(büyücü), kâhin, falcı, nefis ve şehvet ehli, zulüm ve gazab erbabı üzerine sadakatle okunulduğunda onların şeytanlarını etkisiz hale getirmekte de büyük gücü olduğunu denemişlerdir. Ancak sadakatle okunması şartı koşulmuştur.

Herhangi bir muradın hasıl olması için Ayet-el Kûrsi 313 kere okunduğunda, dünya ve Ahiret hakkındaki o istek Allah’ın C.C. izniyle hasıl olur(ne bir eksik ve ne bir fazla okunmamalıdır bu sayıların adedi çok önemlidir).

Cin musallat olan çocuğa 18 kere Ayet-el Kûrsi okunursa BİİZNİLLAH şifa bulur.

Yemeğe okunursa yemek bereketlenir.

Devamlı okunursa unutkanlığı giderdiğini Hz Ali (K.V.) buyurmuştur.

Evden çıkarken okuyan her işinde muvaffak olur ve hayırlı işleri başarır. Evine gelince okursan iki Ayet-el Kû»rsi arasındaki işlerin hayırlı olur ve fakirliğin önlenir.

Bir kimse evinden çıkarken Ayet-el Kûrsi‘yi okursa, Hakk Teâlâ yetmiş Meleğe emreder, o kimse evine gelinceye kadar ona dua ile istiğfar ederler.


Bu haber 5 Temmuz 2012 tarihinde tarafından AYETEL KÜRSİ FAZİLETİ kategorisi altına yazılmış. 76.938 views defa okunmuş ve 45 Yorum yapılmış

Etiketler: , ,

AYETEL KÜRSİNİN ANLAMI FAZİLETİ ÖNEMİ için 45 yorum yapılmış


hulya
25 Ağustos 2012

ne guzel bi dua degilmi..varmi bu duadan guzeli herkes bilerek hissederek okur insallah

cihangir
19 Ekim 2012

çok güzel bi dua şuan bu duayı ebberlemeye çalışıyorum yüce allahım yüce yarrabbim izin verirse eberleyeceğim

alperen
30 Ekim 2012

çok güzel bi dua saolun

alperen
30 Ekim 2012

çok güzel bir dua saolun varolun

miraç
05 Kasım 2012

mübarek islam alemini kutlarım
1 yemekten önce 1 yemekten sonra okuyorum,yemek mideme giriyor,sindirimi kolaylaştırıyor.
Allahü ekber who houuu

YaGub
12 Kasım 2012

Allah Sizden Razı Olsun Asıl Adım:Yakup Arapcasını SöyleDiM.: AllahuuuEkber

Şebnem Batur
20 Kasım 2012

Ben bu ayeti lise sonda geceleri yatağımda minik dua kitabından okuya okuya, arada da yorgunluktan bayıldığım sıra bilinçaltıma nakşedildiğinden ezberlemiştim:)
19 sene geçti hiç unutmadım:)

rümeysa
26 Kasım 2012

çok güzelllll sağolun

ada
27 Kasım 2012

çoooook güzel bir dua zor gözüksede hic zor değil bu duayı ben gece yatmadan önce okuyorum beni hertür beladan koruyo sizde her gece okuyun ayrıca buda çok güzel bir site

alem
27 Kasım 2012

süüüüüüüüüüüüüüüüper bi dua

ada
27 Kasım 2012

çok güzel bir dua allah razı olsun

mustafa
03 Aralık 2012

s.a.ben bu duanın, faziletini gözlerimle gördüm, seytanın evime gelip nasıl kactığını, rabbim kullarını sevmeseydi bu, bu, ayeti indirmezdi bence ,şükürler,olsun..

Fırat
10 Ocak 2013

tesekkürler allah razı olsun insallah

ishak
14 Ocak 2013

Bundan buyuk bir dua varmidir acaba ALLAHin yuceligini ve buyuklugunu cok guzel anlatiyor

emrah turhan
01 Şubat 2013

keşke bütün insanlar bu duayı okuyup kalplerinde yer edinseler

kader
01 Şubat 2013

bende cok okuyorum elimden geldi kadar cok ıyı gelıyo bana rabbim herkese okumyı nasip ettsin

ayhan
08 Şubat 2013

arkadaşlar bu duayı her gün okursak hiç zorlanmadan 1 ay içinde ezberleriz sonra da bağımlılık yapıyor zaten her gün otomatik okursunuz şifalı olsun inşaallah

satrettin şahin
09 Şubat 2013

inanan için bütün dualar güzel dir önemli olan bizi milyonlar canlinin içinde her şeyi bizim emrimize veren yüce allah a layik bir kul olmak dinimizi en güzel şekilde yaşamak bundan güzel bir şey varmi dünyada

feyza
14 Şubat 2013

bence süper bir dua inşallah herkes ezberler benim ezberimde 6,30 yaşında öğrendim bir günde ezberledim 6 senedir ezberimde

emine
18 Şubat 2013

ben sureklı okuyorum anlamını merak ettım ıcın gırmıstım şimdi ıse cok mutluyum

kaan
18 Şubat 2013

en güzel dua budur bence

birol50
20 Şubat 2013

her gun okuyalım arkadaşlar

hüzünlü
05 Mart 2013

doğru yolu gösterene ALLAH RAZI OLSUN.

merve
06 Mart 2013

allah a şükretmek hepimizin görevidir . allah yücedir ona binlerce ve sonsuz sayılardan bile dddd aaaa ha çok teşekürler rabbimmmm!

Veysel
12 Mart 2013

Ben 16 yasindayim. Ve 3 gundur kafamda cok guzelmis seyler var korkuyorum inanclarimi kaybetmekten Bana Yardimci Olun Gercekten bunu yazarken gozlerim doluyor Allah in hakkinda suphe duymaktan korkuyorum Bana Yardimci Olun Ben Boyle biri deildim neden 3. Gun 3 gecedir aklima Boyle seyler Geliyor anlamiyorum Ben inancli biriyim AMA Sanli icimde 2 kisi var biri cok kotu biri Benligim kotu yanim aklimi inancimi dusuruyor sonra birden Ben nasil Boyle seyler dusunurum diyorum 3 gun dur Boyle dua ediyorum Allah rizasi icin Yardimci olun

isa
17 Mart 2013

bu dua bana göre allahın gönderdiği bize yardımcı olabilecek her konuda işimize yarar okuyun ve görün

Doğukan
30 Mart 2013

VEYSEL VE ONUN GİBİ ARKADAŞLAR(YÖNETİCİ KARDEŞ NEDEN SİLDİĞİNİ ANLAMADIM SİLME LÜTFEN ARKADAŞIMIZIN DERDİNE DERMEAN OLMAYA ÇALIŞIYRZ)
AKLINIZI KULLANIN KURAN PEYGAMBERLER HEPSİNİ BİKENARA BIRAKN DÜŞÜNÜN
YALANMI DÜRÜSTLÜKMÜ
ZİNA YAPMAKMI YAPMAMAKMI
PARASINI İNSANLAR İYİLİĞİNEHARCAMAKMI CİMRİLİKMİ
ANNEYE SAYGIMI ANNEYE KÜFÜRMÜ
MİSAFİİRLİĞE GİDİNCE BÜYÜKLERİN ELİNİ ÖPMKEMİ KARŞILARINDA BACAK Bacak üstüne atmakmı
bi fakirin karnını doyurmakmı onla alay etmekmi
GÖRÜDÜNÜZMÜ DOĞRU OLANLAR SİZE DOĞRU GELENLER HANGİLERİ İŞTE ONLAR KUR’aNDADA YAZIYOR KURANDA BUNLARI YAZIYO ALLAH BUNLARI SÖYLÜYODOĞRU OL DİYO HAYIRLI KUL OL DİYOBİRDE GÜNDE 30 DKNİ ALICAK 5 VAKİT NAMAZ 12 AYININ 2-3 AYI ORUÇ TUT DİYO DÜŞÜN EY MÜSLÜMAN 70 YAŞINA GELİNCE ÖNÜME GELENLE SEVİŞTİM HERKEZİN ANASINA SAYFDIRDIM DEMEK Mİ YOKSA HAYIRLI BİR KUL OLMAYA ÇALIŞTIM ALLAH SONUMUZU HAYRETSİNŞİMDİ GİDİORUM AMA ORASI ÇOK DAHA APAYDINLIK İNŞ. DEMEKMİ İÇİNDEKİ İNANCI KALBİNDE DEĞİL AKLINLA BUL NEFSİNLE DEĞİL İNANCINLA YAŞA

zulu
30 Mart 2013

cox feziletli duadir.allah hamimiza komek olsun hidayete erdirsin insallah amin.

burhan
04 Nisan 2013

çok güzel dua

rabia
14 Nisan 2013

yazım çıkmadı orda edep ve hayayı geçmeseniz yazdım mümin mümine ders vermeli ama edeppli yazılarla hakkınızı helal edin bol bol kuranın mealini okuyup hayatımıza geçirelim papanlar gibi değil gerçek müminler sahabeler gibi kuranı kerimi ezberlemek değil hayata geçirmek önemli inşallah

rabia
15 Nisan 2013

esselamü aleyküm dostlar selevat getirelim bol bol şefaat istiyorsak birde eşime dua istiyorum namaza başlaması için sizden rica istiyorum aslında bencil oldum sanırım tüm namaz kılmayanlara dua istiyorum hakkınızı helal edin

Bünyamin
17 Mayıs 2013

Selamun aleykum arkadaşlar gerçekten çok güzel bir dua allah hepimizden razı olsun. Veysel kardeşim sana elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıcam . kardeşim senin evham duyguların çok ağır basıyor ve sürekli şüpheli dogrumu yanlısmı bu niye böyle şu niye şöyle gibi aklına durmadan sorular takılıyordur. öncelikle evham nedir onu bir araştır biraz rahatlıycaksın sonrasında Aklına takılan birşeyi sağlam kaynaktan okuyup seslı olarak dilinle doğrula mantıgınla doğrula bu seni rahatlatıcakdur allahın emri namazı nı kıl bol bol dua et bunlar seni doğru yola götürkcek inşallah cevap yazarsan bu söylediklerime daha ayrıntılı bilgi vermem adına msn gibi şeylerden de konuşabiliriz. Birde RÜYANDA BİSİKLET GÖRDÜNMÜ ?

ozan mengi
06 Haziran 2013

ALLAH RAZI OLSUN İZLEDİĞİM BİR FİLMDEN ÇOK RAHATSIZ OLMUŞTUM ŞİMDİ ALLAHIN İZNİYLE 18 DEFA OKUYUP YATICAM ALLAH HEPİNİZDEN RAZI OLSUN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM HAYIRLI AKŞAMLAR ALLAHA EMANET OLUN.

sibel
23 Haziran 2013

Sevgili Veysel
Dusunuyor olman aklini calistiriyor olman Allahi tefekkur ederek bilmek istemen demek. Bundan korkma zaten bizden istenende aklimizi kullanip hakikati gormemiz. Her olumsuz dusuncende Allaha sigin ve hakikati gormeni saglamasini iste.Emin ol olacak. Bir de soyle dusun. Evde kimse yok. Ama eve bir giryorsun ev mis gibi kek kokuyor masada kek var. Gormemis olsan da keki birisinin yapip koydugundan suphe duymazsin. Cunku kendi basina pisip masada duramaz. Muhakkak birisi yapmistir dersin.iste bizde boyle variz . Hicbirsey tesaduf ve kendiliginden degil. Ve oku ilk once Kurani sonra hadisleri daha sonrada ilim bilim sahibi insanlari. Sadece dusunerek kendi basina ufkunu acamazsin.cunku aklimiz kendi basina sinirlidir ama ogrenmeye aciktir. Allahim seni sectim bana yardim et de ve hayatina devam et . Senin icin dua edecegim Allahim gonlundeki zihnindeki sikintilari alsin.

hamza
03 Temmuz 2013

çok güzel herkese tavsiye ederim okuycaksanız 50 defadan az okumayın 😀

berfin
15 Temmuz 2013

AYETİ KERİME gerçekten çok manalı……ALLAH o kadar büyükki hiç kimse ona yetişemez…ALLAHHERZAMAN ÇALIŞANIN HAKKINI VERİR …BUNU BENDEN DAHA İYİ HİÇ KİMSE BİLEMEZ…..

Pelin
03 Ağustos 2013

KADİR GECENİZ MÜBAREK OLSUN MÜSLÜMAN KARDEŞLERİM. ALLAH HEPİMİZİN GÖNLÜNE GÖRE VERSİN.HERKESE AYETEL KÜRSİYİ TAVSİYE EDERİM. GELECEK BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN…

totya
13 Ağustos 2013

men her vacib namazdan sonra mutleq oxuyuram.ALLAH razi olsun!

said hamza
30 Eylül 2013

ALLAHIMA şükür bir kuzenim vardı bağırsakları düğümlenmişti biz ne yapalım dedik kurtulması için %40 yaşama şansı vardı biz ALLAHTAN başka kimseye sığınamazdık . ALLAHIMA hamd olsun ki 39 dk yada daha fazla bir süre önce düğümü çözüldü ALLAHIMA 1000 kere şükür buda bana ders oldu artık bir hasta biri olduğunda AYET-EL KÜRSİ okuyacağım.ALLAHTAN başka kimseye sığınmayacağım.

zeynep damla
07 Kasım 2013

çok güzel we çok anlamlı her zaman we her sıkıntılı anınızda okuyun inanin cok iyi geliyo yatarken dışarıya cıkarken namazdayken her zaman okurum la illahe illallallah muhamet resul allah

ayda
02 Ocak 2014

dua gerçekten güzel ve biraz zor ama Müslümanların kalkanıdır ayetel kürsi

elif
05 Ocak 2014

Bu duanın anlamı yazılıda çıkacak.Bunun için çok şanslıyım yazılı sayesinde bu güzel duanın anlamını öğrendim.

tolga elci
20 Şubat 2014

Ne zaman bu dua yi okuyunca icime sigmayan huzur doluyor Allah ima cok sukur mevlam hepimizi korusun hayirlar nasip etsin

Zeynep
11 Mart 2014

Bu dua anlamıyla beraber çok güzel Allahıma çok şükürler olsun rabbim herkese bu duayi ezberlemeyi nasip etsin inşallah

hatice
12 Mart 2014

Arkadaşlar annemde Ayetel kürsiyi ezberlemeye çalışıyo biraz zorlanıyo anneme dua ederseniz inşallah oda ezberler dua edenlerden şimdiden ALLAH razı olsun.TOPlist