AYETEL KÜRSİ DUASI VE SURESİNİN FAZİLETİ ESRARI


AYETEL KÜRSİ DUASI SURESİNİN FAZİLETİ  ESRARI FAYDALARI

MANASI: Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur. O daima diridir (hayydır), bütün varlığın idaresini yürüten (kayyum)dir. O’nu ne gaflet basar, ne de uyku. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur. İzni olmadan huzurunda şefaat edecek olan kimdir? O, kullarının önlerinde ve arkalarında ne varsa hepsini bilir. Onlar ise, O’nun dilediği kadarından başka ilminden hiç bir şey kavrayamazlar. O’nun kürsisi, bütün gökleri ve yeri kucaklamıştır. Onların her ikisini de görüp gözetmek O’na bir ağırlık vermez. O çok yücedir, çok büyüktür. (bakara suresi 255.ayet Elmalılı hamdi yazır meali)

ayetel-kursi (12)

(Kur’ân-ı Kerim’in Seyyidi ve en büyüğüdür.)

Tevhid ilmiyle alakalı en büyük Ayet-i Kerimedir.

Geceleyin inmiş olan bu Ayet-i Kerimeyi, Efendimiz (SAV), Zeyd’i (RA) çağırarak yazdırmıştır.

Ayet-el Kû»rsi indiğinde, dünyadaki bütün putlar ve krallar yere düşmüş ve başlarındaki taçları yuvarlanmıştır.

Şeytanlar birbirleriyle çarpışarak kaçıp, iblis’in yanına toplanmışlar ve ona bu karışıklığı haber vermişlerdir.

Peygamber Efendimiz’in(SAV) Ayet-el Kû»rsi’de bulunan “Yâ Hayyu – Yâ Kayyumu”, “Hayy ve Kayyum olan Allah’ım Senin Rahmetinle yardım istiyorum” buyurarak (üzüntü ve keder anında) ettiği duadır. İsm-i Azâm olduğu da rivayet edilmekle beraber, Ariflerin Sultanı Beyazıd-ı Bistami (RA) “Bu ismin belli bir tarifi yoktur, lâkin sen kalbini herşeyden boşaltıp, onu Allah’ın C.C. Vahdaniyyetine teslim ederek istediğin İsimle zikret” buyurmaktadır.

Ayet-el Kû»rsi’de bulunan Esma-i İlahiye hiçbir Ayet-i Kerimede yoktur. Çünkü bu Ayet-i Kerime’de, bazısı açık, bazısı gizli olmak üzere onyedi yerde Allah’u Teâlâ’nın İsmi geçmektedir.

Yatmadan okuyana Allah’u Teâlâ tarafından bir koruma verilir, sabaha kadar hiçbir şeytan yaklaşamaz.

Yâ RasulULLAH (SAV) Kur’ân-ı Kerimin hangi Sû»resi(derece bakımından) daha büyüktür? Diye soran Sahabe’ye(RA), “İhlâs Sû»resi” buyurdu. O Sahabe(RA) “Kur’ân-ı Kerimde hangi Ayet(Fazilet bakımından) daha üstündür.” diye sorunca, Peygamber Efendimiz(SAV) “Ayet-el Kû»rsi’dir” buyurdu. (Darimi)

Ayet-el Kû»rsi’yi okuyan kimse yedi kalenin içine girmiş gibi muhafaza edilir. Ayet-el Kû»rsi, Kur’ân-ı Kerimin dörtte biridir.

Efendimiz(SAV) buyurdu ki; “İlim sana olsun ey Eba Münzir, Canım Kabza-i Kudretinde olan Allah’a C.C. yemin ederim ki, muhakkak Ayet-el Kû»rsi’nin bir dili ve ikide dudağı vardır ki, Arş’ın direğinin yanında Melik-i (Müteâl olan Allah’u Teâlâ Hazretlerini) takdis eder(O’na Tazimde bulunur.)” (Ebû» Dâvud, Ahmed İbni Hambel)

Efendimiz(SAV) buyurdu ki; “Her kim, her farz namazın arkasından Ayet-el Kûrsi’yi okursa, Cennete girmekten onu ancak ölüm men eder.Her kim onu yatacağı zaman okursa, Allah’u Teâlâ ona kendi evi, komşusunun evi ve etraftaki evler hakkında güvence verir.” (Beyhâki)

Efendimiz(SAV) buyurdu ki; “Bakara Sû»resinde bir Ayet vardır ki Kur’ân Ayetlerinin Efendisidir. Şeytan olan herhangi bir evde okunursa (şeytan) o evden çıkar. (O Ayet) Ayet-el Kû»rsi’dir.” (Beyhâki)

Efendimiz(SAV) buyurdu ki; “Her kim farz namazın arkasında Ayet-el Kûrsi’yi okursa, diğer namaza kadar Allah’ın C.C. zimmetinde olur.” (Heysemi)

Efendimiz(SAV) buyurdu ki; “Her kim Ayet-el Kûrsi’yi ve Bakara Sûresinin sonunu sıkıntılı(kederli) anında okursa Allah C.C. ona yardım eder” (Suyuti, Dürrül Mensûr)

(Şeytan, cinler v.s. şerli yaratıkların şerrinden ve anne yada çocuğuna zarar vermelerinden yada öldürmelerinden korunmaları için) Doğum yapacak kadının, Ayet-el Kûrsi, A’raf 54. Ayeti sonuna kadar, Felâk ve Nâs Sûrelerini okuyarak Allah’u Teâlâ’ya sığındırılması gerekir(Hadis-i Şerifle bildirilmiştir).

Efendimiz(SAV) buyurdu ki; “Sen Ayet-el Kûrsi’den neredesin? O herhangi bir yemek veya katık üzerine okunursa mutlaka Allah C.C. o yemek ve katığın bereketini çoğaltır.” (Suyuti)

Efendimiz(SAV) Sûre-i Bakaranın sonunu(Amener Rasû»lü) ve Ayet-el Kûrsi’yi okuduğu zaman gülerdi ve “Onlar Arş’ın altındaki, Rahman’ın (Teâlâ) hazinesindendir.” buyururdu. (Suyuti)

Seleme İbni Kays(RA) “Allah’u Teâlâ, ne Tevratta, ne İncil’de, nede Zebur’da Ayet’el Kûrsi’den daha büyük bir Ayet indirmedi.” (Suyuti)

Ayet-el Kûrsi, cinlere karşı kendisinden yardım alınacak duaların en büyüğüdür. Ayet-el Kûrsi’nin insandan şeytanları kovmakta çok tesirli olduğunu söylemişler, ayrıca saralı kişiye, şeytanın kendisine yardım ettiği sahir(büyücü), kâhin, falcı, nefis ve şehvet ehli, zulüm ve gazab erbabı üzerine sadakatle okunulduğunda onların şeytanlarını etkisiz hale getirmekte de büyük gücü olduğunu denemişlerdir. Ancak sadakatle okunması şartı koşulmuştur.

Herhangi bir muradın hasıl olması için Ayet-el Kûrsi 313 kere okunduğunda, dünya ve Ahiret hakkındaki o istek Allah’ın C.C. izniyle hasıl olur(ne bir eksik ve ne bir fazla okunmamalıdır bu sayıların adedi çok önemlidir).

Cin musallat olan çocuğa 18 kere Ayet-el Kûrsi okunursa BİİZNİLLAH şifa bulur.

Yemeğe okunursa yemek bereketlenir.

Devamlı okunursa unutkanlığı giderdiğini Hz Ali (K.V.) buyurmuştur.

Evden çıkarken okuyan her işinde muvaffak olur ve hayırlı işleri başarır. Evine gelince okursan iki Ayet-el Kû»rsi arasındaki işlerin hayırlı olur ve fakirliğin önlenir.

Bir kimse evinden çıkarken Ayet-el Kûrsi‘yi okursa, Hakk Teâlâ yetmiş Meleğe emreder, o kimse evine gelinceye kadar ona dua ile istiğfar ederler.


Bu haber 7 Eylül 2012 tarihinde tarafından AYETEL KÜRSİ FAZİLETİ kategorisi altına yazılmış. 31.383 views defa okunmuş ve 8 Yorum yapılmış

Etiketler: ,

AYETEL KÜRSİ DUASI VE SURESİNİN FAZİLETİ ESRARI için 8 yorum yapılmış


Muzaffer Turan
06 Ekim 2012

ALLAHIM sizden ve ümmeti MUHAMMEDDEN razı olur ins

ayşe
17 Ekim 2012

slm olsun cümlenize iyiki varsınız hocam şu yalan dünyada bizleri aydınlattığınız için allah sizlerden razı olsun

ayten
20 Kasım 2012

Allah sizden razi olsun hocam.Cumle muselmanlarimizi Allah korusun.Amin

Murat Kaya
19 Şubat 2013

ben bir katolik birisiyim ama şöyle yüceler yücesi allaha hamd-ü senaların en güzeli ona olsunve inananların çünkü ben inanıyorum ki allah en büyüktür ben ayet-el kürsi çok iyi biliyorum okuyorum diyeceğim tek şey allah herkesden razı olsun rahmet ve salamı müminlerin üzerine olsun

güz
01 Nisan 2013

ben okudum sürekli olarak 3 çesit okuma sekli var bir haftalık olanı, 2 rekat namazla birlikte 313 tane ve 313 tane okuyup allahın 4 ismini 3 bin defa okumak suretiyle, denedim esim askere gidecekti iş bekliyorduk okadar zor durumdaydım ki…
tecilini bozdurdu kesin gidecek bir yıl önce başvurduğu bi banka sınava cagırdı umut işiği doğdu sonra devam ettim okumaya inanarak…
aöf okuyordu bırakmıştı kayıt yenileme tarihinin son günü sınavı ve mülakatı olumlu diye mail aldık ve okula tekrar başladı askerliği tecil ettirdik ve umutla yine bekliyoruz hala çağırılmadı uygun pozisyonun olmasını bekliyor dua ediyoruz.
sizlerinde duası umuduyla…

ahmet artan
06 Nisan 2013

hasta olduğum bir günde akşam iş çıkışında eve gidecek halim yoktu.otobüse beklemek yarım saat yolculuk 1 saatti ve ben neredeyse düşüp bayılacak gibiydim. ayetül kürsiyi okudum ve arkasından dua ettim eve gidebilmek için.gün içinde site içerisinde arabasını dışarı çıkartmak zorunda olduğumuz bir kişi durakta durdu ve beni çağırdı nereye gidiyosun gel bırakayım dedi. beni eve bıraktı ve bununlada kalmadı o duraktan arabasıyla her geçtiğinde benim durakta olup olmadığıma hep bakarmış. kaç kere eve götürmüştür beni.

MUAMMERGUNEY
30 Temmuz 2013

KARDESLERIM ALLAHIN BU GUZEL AYETINI ZULUM GUREN MUSLUMAN KARDESLERIMIZE OKUYALIM

zübeyde
30 Ağustos 2013

YA KAHHAR ismi düşmanlara,kötülük etmek isteyenlere galip gelmek anlamındaymış bende yeni öğrendim.rabbimin bu güzel ismini zulüm gören din kardeşlerimiz için 306 defa okuyalım.hayırlı günlerTOPlist