Ayetel Kürsi Duası Suresi Türkçe Arapça Latince Okunuşu Meali Anlamı Fazileti Resimli Oku Dinle


Ayetel Kürsi (Bakara Sûresi, 255. Ayet)
 *** AYET-EL KÜRSİ RESİMLİ ARAPÇASI (OKU-DİNLE-İNDİR-İZLE-VİDEO) ***
ayetel kürsi kolay ezberleme yöntemleri
*** AYETEL KÜRSİ TÜRKÇE (LATİNCE) OKUNUŞU ***

Bismillahirrahmânirrahîm.
Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard. Men zellezî yeşfeu indehû illâ bi’iznih, ya’lemü mâ beyne eydîhim vemâ halfehüm velâ yühîtûne bi’şey’in min ilmihî illâ bimâ şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azîm.

*** Ayetel Kürsi Arapça Orjinal Yazılışı ***

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

اَللهُ لآ اِلَهَ اِلاَّ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ لاَ تَاْخُذُهُ سِنَةٌ وَلاَ نَوْمٌ لَهُ مَا فِي السَّمَوَاتِ وَمَا فِي اْلاَرْضِ مَنْ ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ اِلاَّ بِاِذْنِهِ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ اَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلاَ يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِنْ عِلْمِهِ اِلاَّ بِمَا شَآءَ وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمَوَاتِ وَاْلاَرْضَ وَلاَ يَؤُدُهُ حِفْظُهُمَا وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ

*** AYETEL KÜRSİ ARAPÇA OKUNUŞU SESLİ VE GÖRÜNTÜLÜ VİDEO DİNLE İZLE ***

*** AYETEL KÜRSİ ANLAMI (MEALİ) ***

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.
Allah ki, O’ndan başka ilah yoktur. O hayydır, kayyûmdur.
Kendisine ne uyku gelir ne de uyuklama.
Göklerde ve yerdekilerin hepsi O’nundur.
O’nun izni olmadan katında kim şefaat edebilir?
O, kullarının yaptıklarını ve yapacaklarını bilir. (Hiçbir şey O’na gizli kalmaz.)
O’nun bildirdiklerinin dışında insanlar,
O’nun ilminden hiçbir şeyi tam olarak bilemezler.
O’nun kürsüsü gökleri ve yeri içine alır, onları koruyup gözetmek kendisine zor gelmez.
O, yücedir, büyüktür.

*** ÂYET-EL KÜRSÎ’NİN ESRARI, HİKMETİ ***

Hz. Ali (r.a) dan rivayet olunmuştur. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyuruyor ki:
“Allah (C.C), Kürsî’yi inciden halk etmiştir. Büyüklüğünü, Cenâb-ı Ecelli ve Alâ’dan gayri kimse idrak edemez.”

Diğer hadis-i şerifde:
“Yedi kat semâ ve yedi kat yerler Kürsî’nin yanında, sahra ortasında bir halka mesâbesindedir” buyurmuşlardır.

İbn-ü Mace’nin rivayetine göre:
“Yedi kat semâ ve yedi kat yerleri Kürsî kuşatmıştır.” İkrime (r.a) dan rivayet edilen hadîs-i şerifde:

“Güneşin nûru, Kürsî’nin nûrunun yetmiş cüz’ünden bir cüz’üdür. Kürsî’nin nûru ise Arşın nûrunun yetmiş cüzünden bir cüzdür. Hamele-i Arş (Arşı yüklenen melekler ile Hamele-i Kürsî (Kürsîyi yüklenen melekler) arasında yüz kırk tane hicap vardır. Bunların yetmişi nûrdan yetmişi zulûmattan (karanlıktan) dır. Her hicâbın arasu, beş yüz senelik mesafedir. Eğer Arş-ı âzâmla Kürsî’nin arasındaki hicablar olmasa idi, Kürsî’deki melekler Arşın nûrundan yanardı” buyurmuşlardır.
Yedi kat semâ ve yedi kat yerler, arşın yanında kaybolur. Lâ teşbih Arş-ı A’zâm, Cenâb-ı Ecelli Âlâ’nın sarayı gibidir. Emri oradan verir, emr-i ilâhî, Kürsî’nin üzerine indiği vakit, mermer üzerine düşen ağır altın zincirin ses yaptığı gibi ses yapar, Kürsî’deki melâikeler, Cenâb-ı Ecelli Âlâ’nın emrinin azâmetinden ve bu sesin şiddetinden bayılırlar, ayıkdıklarında arştaki meleklere sorarlar: “Rabbimiz ne emir buyurdu?” derler.
Onlar cevaben:

“Hakkı ve doğruyu emir buyurdu” derler.

Cenab-ı Ecelli Ala’nın Emr-i İlahisi oradan Sidre-i Münteha ’ya, buradan yedinci kat semaya gelir. Böylelikle Cenab-ı Ecelli Ala’nın Emr-i İlahisi bütün semalardan geçerek dünyaya iner.

Evliyaların büyüklerinden olan İmam-ı Şarani (KS), Emr-i İlahinin bu şekilde nüzul etmesinin sebeb-i hikmetini şöyle anlatır:

“Eğer Cenab-ı Ecelli Ala’nın Emr-i İlahisi, semalara uğramadan vasıtasız olarak dünyaya ve insanlara gelseydi, hitab-ı ilahinin azametinin şiddetinden hepsi erirdi…”

Muhidin Arabî (k.s): Allah (C:C)’ın emr-i ilâhîsi beş yerden iner.

1. Kalem-i âlâ: Burada farzlar iner.
2. Levh-i mâhfuz: Buradan menduplar iner.
3. Arş: Buradan haramlar iner.
4. Kürsî: Buradan mekruhlar iner.
5. Sidret-il münteha: Buradan Cenâb-ı Ecelli Âlâ’nın helâl ve mübah gibi emirleri iner… buyurmuşlardır.

*** AYETEL KÜRSİ’NİN FAZİLETLERİNDEN BAZILARI ŞÖYLE BEYAN EDİLMEKTEDİR. ***

Ayet-el kürsinin birçok faziletleri vardır. Hazreti Allahın tevhidi ile alakalı olan bir ayettir.

* Ayet- el kürsi okunan eve şeytan giremez. O evde büyü tutmaz.

* Devamlı olarak ayet- el kürsi okumaya devam eden kişi hem dünyada hem ahirette büyük makamlara erişir.

* Ayet- el kürsi nimetler 313 defa okuyup ve her okuyuşta hu diye üfürülürse o nimet bereketlenir. 313 ayet- el kürsinin hatim adedidir.

* Ayet- el kürsi okumayı adet edinen kimsenin geçmişte işlemiş olduğu günahlar bağışlanır. Hazreti Allah o kişiye hayır kapılarını açar.

* Bir kişi 7 defa okuyup birincide sağına ikincide soluna üçüncüde önüne dördüncüde arkasına beşincide yukarı altıncıda aşağı ve yedincide içine hu diye üflerse ve son olarak etrafını çevreleyecek şekilde üflerse melekler onu çevreler ve o gün içinde o kimseye bela isabet etmez.

* Ayet- el kürsi her namazdan sonra okunmalıdır. Bunu okuyan kişiye cennetin sekiz kapısı açılır ve dilediği kapıdan cennete girer.

* Cenabı hak sevdiği bir kuluna namazdan sonra ayet- el kürsi okumayı unutturmaz. Kabir ehli için okunursa cenabı hak ayet-el kürsinin fazileti hürmetine o kabir ehlilin kabrini genişletir ve makamını yükseltir. Okuyan kişiye de sevap yazılır.

* Gece yatmadan önce okunursa kişi kendini ve ailesini güven içine almış olur. Sıkınltılı zamanlarda okunursa Allah’ın izni ile sıkıntı geçer.

*  Ayetel Kürsi okunan eve şeytan giremez. Büyücü sokulamaz. Ayetel Kürsi okumaya devam kişi; hem dünyada hemde ahirette yüce makamlara ulaşır. Günahlardan sakınmaya başlar. Huzura erer. Mevki ve makamı artar.

Kaynak; Bilgiler internet ortamından derlenmiştir, kaynak gösterilemez, bilgi amaçlı yayınlanmıştır.


Bu haber 10 Eylül 2016 tarihinde tarafından AYETEL KÜRSİ, AYETEL KÜRSİ DİNLE, AYETEL KÜRSİ FAZİLETİ kategorisi altına yazılmış. 195 views defa okunmuş ve Ayetel Kürsi Duası Suresi Türkçe Arapça Latince Okunuşu Meali Anlamı Fazileti Resimli Oku Dinle için yorumlar kapalı

Etiketler: , , , ,


TOPlist